Повернутися на головну
English  Русский  Українська   
Консультації               Література                     Сайти                        Відео        
 

Вплив алкоголю на зір людини

Здавалося б, що може бути спільного між захворюванням очей і алкоголем? Чому офтальмолог раптом зачіпає проблеми алкоголізму? Проте, нічого несподіваного в цьому немає. На жаль, часто, занадто часто виявляється зв'язок між згубною пристрастю до спиртного і втратою зору, зв'язок самий прямий і безпосередній.

Алкоголь погіршує зір

Скільки горя відчуває матір, коли раптом виявляється, що її дитина сліпа або страждає вродженим каліцтвом очей! Часткова або повна відсутність повік, зрощення їх з роговою оболонкою, недорозвинення або помутніння рогівки, дефекти у райдужній оболонці, неправильне положення і помутніння кришталика, недорозвинення жовтої плями, зорового нерва... Подібні дефекти у розвитку органу зору зазвичай виникають у дітей, батьки яких були нетверезі в період зачаття або мати вживала спиртне, будучи вагітною.

Найбільшої шкоди завдають такі алкогольні напої, як горілка, спирт. Особливо якщо вони надходять в організм зародка, що розвивається, в перші три місяці вагітності.

Око починає формуватися дуже рано. Вже на третьому тижні, коли довжина зародка сягає лише три міліметри, утворюються первинні очні міхури, з'єднані з порожниною мозку. На шостому тижні з'являється кришталик, формуються і інші високодиференційовані структури і тканини очного яблука.

Коли зародок розвивається в організмі матері, швидко збільшується в обсязі його мозок, в корі якого розташований вищий зоровий центр. Алкогольна отрута, потрапивши в організм вагітної, разом з кров'ю проникає в мозок зародка, а це може завдати величезної шкоди.

Нам доводилося бачити новонароджених, у яких повністю відсутні очні яблука або замість них був невеликі грудочки тканини. Матері цих дітей в період вагітності часто і багато пили горілку, вино, пиво.

Про те, що вроджені каліцтва органу зору пов'язані в основному із вживанням спиртних напоїв, говорять і досліди на тваринах. Якщо до їжі вагітних самок додати спирт, горілку, вино, дитинчата народжуються більш слабкими і часто з різними каліцтвами органу зору. Додавання до морської води, в якій знаходяться зародки деяких риб, навіть мізерної кількості алкоголю сприяє розвитку у них циклопії (одноокості).

Особливо важливо підкреслити, що лікар, на жаль, не в змозі допомогти дітям, які страждають уродженими вадами зору, тому що під дією спиртних напоїв в очах вже відбулися важкі незворотні зміни.

Ми з гіркотою бачимо, як важко переносять матері народження дитини з різними каліцтвами, які нерідко супроводжуються повною сліпотою або порушенням зору. А тим часом розвиток подібних патологічних змін в більшості випадків можна попередити. Для цього треба тільки, щоб вагітні жінки навіть в самі урочисті, святкові дні не вживали спиртних напоїв.

Може бути, алкоголь небезпечний тільки для зору дітей, а дорослі можуть не боятися важких наслідків своєї пристрасті до спиртного? На жаль, так думає багато хто. Зовсім дарма! Алкоголь не щадить і очі дорослих.

Про захворювання зорових нервів, що викликані алкоголем, свідчить нерізке наростаюче з часом погіршення зору. Поступово людина починає помічати, що при слабкому освітленні або в сутінки бачить краще, ніж вдень. Буває, зір обох очей настільки знижується, що з п'ятиметрової відстані не вдається розрізнити великі літери в першому рядку таблиці для дослідження гостроти зору.

У алкоголіків спостерігається і так звана позитивна скотома - дефект поля зору, який виявляється дуже просто. Якщо хворий одним оком погляне на яскраво освітлений аркуш паперу, потім поставить перед обличчям долоню і прибере її, то на світлому тлі освітленого аркуша він побачить жовту, чорну або сіру пляму овальної форми. Вона зберігається кілька секунд і потім зникає. На очному дні такого хворого лікар нерідко виявляє збліднення диску зорового нерву; це пов'язано із загибеллю нервових волокон.

Ми неодноразово спостерігали значне поліпшення зору, зникнення позитивної скотоми завдяки повному утриманню від вживання спиртних напоїв. Поліпшується зір зазвичай у тих людей, у кого під впливом спиртного ще не настали грубі зміни в зорових нервах.

Нехай п'яниці у тверезу годину задумаються над застереженнями фахівця, заснованими на гірких істинах.Texts' author, designed and programmed by Oleksii Vintsevych, 2009-2020. All rights reserved.