Повернутися на головну
English  Русский  Українська   
Консультації               Література                     Сайти                        Відео        
 

Особливості жіночого алкоголізму (частина 1)

Звикання до алкогольних напоїв і розвиток алкоголізму у жінок відбувається так само, як і у чоловіків. В першу чергу для цього виявляються достатніми систематичність і наростання частоти вживання алкоголю, скорочення інтервалів між випивками і приємні відчуття після прийому алкоголю, бажання повторення таких станів. З більшістю дівчат такого не відбувається, чому сприяють антиалкогольні принципи виховання в сім'ї і громадських організаціях, природне почуття соромливості, порядності і т. п. Але якщо ці принципи не дуже стійкі, поступове відношення до алкогольних напоїв міняється, стає позитивним.

Алкоголізація дівчат починається ще в школі

Звичайне пиво або навіть вино діти можуть спробувати ще в дитинстві, а в підлітковому віці (12-15 років) дівчаткам в компаніях в дні народження і інші свята дають шампанське і сухі вина. Це вважається нешкідливим і престижним. Але більш менш систематичне вживання алкогольних напоїв у вигляді коктейлів, шампанського і інших виникає після закінчення школи, зі вступом на навчання і відходом з-під постійного контролю батьків.

Наші спостереження показують, що майже 100% дівчат у віці 16-20 років знайомі із смаком і дією алкоголю і не вважають за можливе категорично відмовитися від нього. У цьому певну роль відіграють наступні чинники: небажання виділитися і залишитися поза колективом однолітків, боязнь бути незрозумілою, «білою вороною», «старомодною», «матусиною дочкою», легка доступність алкоголю, жадання визнання і т. п. На жаль, нерідкі випадки, коли ось такі неправдиві психологічні цінності поступово засмоктують дівчину в трясовину пияцтва, вульгарності і аморальності, з яких без сторонньої допомоги вона вибратися не зможе.

Більшість підлітків, у тому числі дівчаток, не йдуть далі за епізодичні, часом чисто символічні проби алкогольних напоїв на сімейних святах і серед однолітків. Надалі вони можуть відмовитися і від цього або ж зупинитися на традиційно прийнятій системі епізодичного, по якихось загальновизнаних приводах, порівняно рідкісного вживання алкогольних напоїв в невеликих дозах. Якась частина молоді п'є частіше, ніж більшість, але також зупиняється, коли змінюється виробниче або сімейне положення.

Хворі алкоголізмом, у тому числі і жінки, - це звичайно ті, у кого не було виховано почуття моральної чистоти, жіночої гідності, самостійності, принциповості, відповідальності за свої вчинки, та і просто обережності. Це особи з активною позитивною установкою на алкоголь, сприйнятою від алкоголізованих батьків, або без достатньої моральної і психологічної стійкості до негативних впливів оточення, у тому числі неблагополучних однолітків.

Наростаюча алкоголізація закріплюється в групах підлітків, що утворюються на основі визначених, у тому числі і алкогольних, інтересів, по механізмах наслідування, стимуляції («для хоробрості»), пригнічення почуття сорому, подолання внутрішнього конфлікту і т. д. Дослідники раннього жіночого алкоголізму відмічають, що у дівчаток спостерігаються в основному два типи мотивування алкоголізації:
         1) адаптивний - з метою увійти до групи значимих осіб і утриматися в ній (частіше у нестійких, істеричних за характером дівчаток);
         2) неадаптивний - для зменшення негативної емоційної дії конфліктних, важких ситуацій.

Далі буде...Texts' author, designed and programmed by Oleksii Vintsevych, 2009-2020. All rights reserved.