Повернутися на головну
English  Русский  Українська   
Консультації               Література                     Сайти                        Відео        
 

Причини жіночого алкоголізму (частина 1)

Залучення якоїсь частини молоді до пияцтва, а потім і до алкоголізму - це не випадкове явище, це не якийсь відмираючий пережиток минулого, а породження нинішнього нашого сімейного способу життя, наших конкурентних звичок і традицій, моральних установок. Корені тієї, поза сумнівом, шкідливої звички йдуть далеко в сімейні і ширші групові звичаї, в соціально-економічну і соціально-психологічну структуру суспільства. Серед загальних чинників, що сприяють алкоголізації жінок, не можна не згадати того, що економічно і соціально жінки стали незалежними.

Проміняла дитину на пляшку

Психологічні установки (конкурентність і т. п.), які виникли на цій основі, та які особливо поширилися серед молоді в останні десятиліття, привели до ряду негативних наслідків. Фактично рівноправ'я в деяких випадках позначилося в ігноруванні жіночого начала в жінці, специфічності жіночого організму, його біологічної передпризначеності до відтворення потомства, його фізіологічної слабкості в силі, витривалості фізичних навантажень, особливостей жіночої психології (більш високій емоційності, наприклад).

Помилково розуміють рівноправ'я і деякі вчені. Так, економіст А. Вишнєвський відмічає, що обмеження скорочення народження дітей (прокреація) «слугує однією з серйозних передумов справжнього розкріпачення жінки, її реального рівноправ'я з чоловіком, її високої економічної і соціальної мобільності, усебічного розвитку її особистості», що «багатократне виношування, народження, вигодовування дітей, догляд за ними обмежують коло інтересів жінки, можливості її участі в громадському виробництві і громадському житті, її роль в сім'ї». На його думку, «професійні функції жінок вступають в протиріччя з їх материнськими функціями, що ускладнює виконання і тих і інших, перешкоджає досягненню повного фактичного рівноправ'я жінки і чоловіка». Таке твердження, що фактично закликає до обмеження материнської функції жінок, протиставляє її суспільно-виробничим обов'язкам, у виконанні яких і вбачається справжня рівність, ми вважаємо невірним і шкідливим.

Поєднання подібних психологічних установок з недостатньою матеріальною забезпеченістю і відсутністю сприятливих житлових умов є однією з головних причин нестійкості молодих сімей, великого числа розлучень, бездітності, тривалого неодруженого способу життя багатьох молодих чоловіків і жінок (у молодих, як правило, немає окремого житла і низька заробітна плата), а невлаштованість особистого життя і почуття самотності нерідко ведуть до алкоголізації, паління і навіть вживання наркотиків.

Наполегливе затвердження рівноправ'я або емансипації в цьому питанні в деяких статтях періодичного друку більше схоже на протиставлення жінок чоловікам з усіма витікаючими звідси негативними наслідками. При такій «суспільно-виробничій» оцінці ролі жінки фактично ігнорується любов, дружба, взаємоповага, взаємодопомога і інші психологічні чинники, на основі яких будуються сім'я і її благополуччя.

Жінки нерідко працюють на різних відповідальних посадах, навіть бувають зайняті фізичною працею. В результаті цього з'явився новий тип жінки - владної, жорсткої, непримиренної до зауважень і критики, егоїстичної, мужоподібної. На важкій чоловічій і спільній з чоловіками роботі вони грубіють душею, мовою, поведінкою і звичками, втрачають жіночність і почуття соромливості, нарівні з чоловіками палять і п'ють алкогольні напої. Перевантаженість жінок виробничими і громадськими обов'язками пригноблює у них материнські почуття, витісняє почуття відповідальності за долю своїх дітей.

З економічною і соціальною незалежністю жінок в якійсь мірі пов'язано і таке, вкрай негативне явище, як нестійкість молодих сімей, висока частота розлучень, різке збільшення числа самотніх матерів, що намагаються потім хоч якось влаштувати своє особисте життя. Почуття самотності, особистої невлаштованості, випадкові знайомства і статеві зв'язки часто супроводжуються палінням і випивками, причому у присутності дитини, для якої з часом така поведінка стає нормою життя.

Далі буде...Texts' author, designed and programmed by Oleksii Vintsevych, 2009-2020. All rights reserved.