Повернутися на головну
English  Русский  Українська   
Консультації               Література                     Сайти                        Відео        
 

Вплив соціального середовища

Відомо, що більше п'ють там, де алкогольні напої легко доступні, де до їх вживання відносяться заохочувально або байдуже. Але причини цього явища набагато серйозніші і лежать значно глибше.

Вплив соціального середовища на дітей

Зокрема, останні наукові дослідження показали, що перше вживання вина або пива юнаками і дівчатами - це не початок розвитку алкогольної поведінки, а практична дія, реалізація вже сформованого внутрішнього позитивного відношення до алкоголізації і алкогольного ритуалу. Діти з ранніх років бачать, що алкогольні напої традиційно супроводжують усе життя, усі знаменні події, побутове і виробниче спілкування людей, вони виступають як засіб встановлення контактів між людьми і вирішення якихось питань. Усе це відбувається на очах дітей, на певному емоційному фоні, зумовлюючи виникнення певних психологічних установок і мотивації поведінки.

Позитивне або негативне відношення до алкогольних напоїв і стану сп'яніння починає складатися в ранні дитячі роки під впливом відповідної алкогольної поведінки батька, матері, старшого брата або старшої сестри, старших товаришів. Це відношення до алкогольної поведінки (позитивне, негативне, байдуже, усвідомлюване або неусвідомлюване) є невід'ємною частиною соціального становлення і загальної структури особи. Нерідко дівчатка і хлопчики дошкільного або раннього шкільного віку знайомляться із смаком алкогольних напоїв, бувають випадки активного залучення підлітків до їх вживання і т. д.

Дорослі рідко замислюються над наслідками своєї алкогольної поведінки у присутності дітей і мимоволі створюють той загальний психологічний фон, який сприяє передачі дітям, з покоління в покоління, алкогольних традицій. В процесі росту діти засвоюють досвід старших, образ поведінки і емоційні реакції тих навколишніх осіб, які найбільш значимі, улюблені і шановані. Дитина неусвідомлено, як губка, вбирає психологічну атмосферу взаємовідносин в сім'ї, придбаває навички вчинків і поведінки. Щодня маючи перед собою приклад обожнюваної людини (батька, матері та ін.), він переймається бажанням бути схожим, таким же, по-дитячому утровано копіюючи не лише його жести, ходу, вирази, але і відношення до інших людей, до алкогольних напоїв, до життя взагалі. Переважна більшість молодих людей, дорослішаючи, не стають на шлях безрозсудної алкоголізації, а ведуть нормальний спосіб життя.

Залучення якоїсь частини молоді до пияцтва, а потім і до алкоголізму - це не випадкове явище, це не якийсь відмираючий пережиток минулого, а породження нинішнього нашого сімейного способу життя, наших конкретних звичок і традицій, моральних установок.

Від нас, батьків, багато в чому залежить, чи буде дитина вживати алкоголь, коли виросте, або залишиться тверезою здоровою людиною на все життя.Texts' author, designed and programmed by Oleksii Vintsevych, 2009-2020. All rights reserved.