Вплив соціального середовища
Відомо, що більше п'ють там, де алкогольні напої легко доступні, де до їх вживання відносяться заохочувально або байдуже. Але причини цього явища набагато серйозніші і лежать значно глибше.
Зокрема, останні наукові дослідження показали, що перше вживання вина або пива юнаками і дівчатами - це не початок розвитку алкогольної поведінки, а практична дія, реалізація вже сформованого внутрішнього позитивного відношення до алкоголізації і алкогольного ритуалу. Діти з ранніх років бачать, що алкогольні напої традиційно супроводжують усе життя, усі знаменні події, побутове і виробниче спілкування людей, вони виступають як засіб встановлення контактів між людьми і вирішення якихось питань. Усе це відбувається на очах дітей, на певному емоційному фоні, зумовлюючи виникнення певних психологічних установок і мотивації поведінки.
Позитивне або негативне відношення до алкогольних напоїв і стану сп'яніння починає складатися в ранні дитячі роки під впливом відповідної алкогольної поведінки батька, матері, старшого брата або старшої сестри, старших товаришів. Це відношення до алкогольної поведінки (позитивне, негативне, байдуже, усвідомлюване або неусвідомлюване) є невід'ємною частиною соціального становлення і загальної структури особи. Нерідко дівчатка і хлопчики дошкільного або раннього шкільного віку знайомляться із смаком алкогольних напоїв, бувають випадки активного залучення підлітків до їх вживання і т. д.
Дорослі рідко замислюються над наслідками своєї алкогольної поведінки у присутності дітей і мимоволі створюють той загальний психологічний фон, який сприяє передачі дітям, з покоління в покоління, алкогольних традицій. В процесі росту діти засвоюють досвід старших, образ поведінки і емоційні реакції тих навколишніх осіб, які найбільш значимі, улюблені і шановані. Дитина неусвідомлено, як губка, вбирає психологічну атмосферу взаємовідносин в сім'ї, придбаває навички вчинків і поведінки. Щодня маючи перед собою приклад обожнюваної людини (батька, матері та ін.), він переймається бажанням бути схожим, таким же, по-дитячому утровано копіюючи не лише його жести, ходу, вирази, але і відношення до інших людей, до алкогольних напоїв, до життя взагалі. Переважна більшість молодих людей, дорослішаючи, не стають на шлях безрозсудної алкоголізації, а ведуть нормальний спосіб життя.
Залучення якоїсь частини молоді до пияцтва, а потім і до алкоголізму - це не випадкове явище, це не якийсь відмираючий пережиток минулого, а породження нинішнього нашого сімейного способу життя, наших конкретних звичок і традицій, моральних установок.
Від нас, батьків, багато в чому залежить, чи буде дитина вживати алкоголь, коли виросте, або залишиться тверезою здоровою людиною на все життя.
|