Повернутися на головну
English  Русский  Українська   
Консультації               Література                     Сайти                        Відео        
 

Чому люди п'ють? Версія соціального психолога.

Чому люди, знаючи безліч прикладів тяжких наслідків вживання алкоголю і наркотиків, неодноразово випробовуючи це на собі, все ж прибігають до них? Мало того, нерідко йдуть на серйозний ризик, порушуючи державні заборони на їх виготовлення, придбання і вживання. Відповісти на ці питання непросто, хоча багато державних мужів, чиновників і співробітників правоохоронних органів досі переконані, що для вирішення усіх проблем досить посилення заборон і покарань.

Подолаємо пияцтво!

Мабуть, корінь зла криється глибше - в якихось соціально-економічних і психологічних чинниках нашого життя. В першу чергу, необхідно відмітити, що у людини (принаймні, у більшості) є не лише розум і знання, але і душа (емоції і почуття) - що відчуває, переживає, не терпить порожнечі, обману, байдужості і приниження, така, що мучиться совістю і відчуттям провини.

На щастя або на нещастя, але душевні муки і душевні пориви далеко не завжди піддаються аргументам розуму. Людину не вдається уподібнити запрограмованому автомату, бездушному роботові, усі його справи і вчинки супроводжуються емоційними переживаннями, що зароджуються ще в ранньому дитинстві. Йому можуть надокучити самі благі заклики, найцікавіша робота, самі захоплюючі доручення і самий впорядкований спосіб життя, якщо в усьому цьому відчувається одноманітність і формалізм, - у нього виникає непереборна потреба відволіктися, здригнутися від усього, спробувати щось нове, цікаве.

З одного боку, над людиною панують старі звичаї, звички і способи відпочинку і розрядки, найчастіше пов'язані з вживанням алкоголю, а з іншого боку, цікавішої заміни він частенько не отримує, та і не усім доступні інші, корисніші і зазвичай дорожчі способи розваги і відпочинку (спортивні ігри, подорожі, відвідування оздоровчих центрів і т. п.). Досі ще багато людей не бачать гідної заміни алкогольним напоям, соромляться прийняти гостей без них.

Треба відмітити, що саме вживання алкогольних напоїв, пияцтво і алкоголізм не можна розглядати у відриві від існуючого морального клімату і способу життя людей, рівня культури, самодисципліни і порядку в сім'ї і та на роботі, матеріального добробуту і т. п. Алкогольні звичаї і пияцтво - це не просто пережитки минулого, вони і зараз спираються на групові і громадські традиції і обумовлені ними індивідуально-психологічні установки у вигляді соціально-психологічних і соціально-економічних умов життя і трудової діяльності людей. Щоб від них позбавитися, потрібні не лише освітні заходи, але і корінні зміни у сфері культури, побуту, поліпшення соціально-економічного статусу населення.Texts' author, designed and programmed by Oleksii Vintsevych, 2009-2020. All rights reserved.